Ofis Ve Büro Taşımacılığı Daima Sizin Yanınızdayız

 

Ofis - Büro Taşıma Hizmeti ve Detayları

Ofis büro taşımacılık hizmeti şirketimizin kuruluş yılından bu yana vermiş olduğu hizmetler arasındadır. Ofis büro nakliyesi yapan diğer tüm firmalar gibi bizler de sizlere en kaliteli ve en güvenilir hizmeti vermek için özenle çalışmaktayız. İş hayatının ne kadar yoğun ve ne kadar zorlu olduğunu göz önünde bulunduran firmamız ofis değiştirmek isteyen müşterilerin işini kolaylaştırarak iş yükünü üzerinden kaldırmaktadır. Şehir içi ve şehirlerarası ofisten ofise nakliye hizmeti vermekle birlikte, sizlere verdiğimiz hizmetin arkasında duruyoruz. Ofis büro taşımacılığı hizmeti oldukça önemli ve oldukça titizlenmesi gereken bir hizmettir. Ofiste yer alan teknolojik cihazlar, dosyalar, masalar, sandalyeler, dolaplar ve diğer önemli eşyalar profesyonel ekibimiz tarafından özenle tespit edilerek paketlenmektedir. Peki, ofis büro taşımacılığında hangi aşamalar izlenmektedir? Şimdi gelin bu aşamaları birlikte inceleyelim.

Ofis Taşımacılığında İzlenen Aşamalar

Ofis taşımacılığında oldukça profesyonel bir planlama oluşturan firmamız ofislerinizde yer alan onlarca hatta yüzlerce eşyayı sizlerden teslim alarak güvenli bir şekilde yeni ofislerinize göndermektedir. Sizlere şirketimizin ofis taşımacılığında hangi aşamalardan geçtiğini söyleyecek olursak öncelikle adres tespiti yaptığımızdan bahsedebiliriz. Bizlerle iletişime geçtiğiniz takdirde sizlerden aldığımız adrese uzman bir ekip göndererek ekspertiz işlemlerinin yapılmasını sağlıyoruz. Ekspertiz işlemleri sırasında ofisinizde kaç adet eşyanın yer aldığına, bu eşyaların sağlam olup olmadığına aynı zamanda eşyaların çoğunluğuna ve büyüklüğüne göre hangi araçların kullanılması gerektiğine karar verilmektedir. Ofisinizin yüksekliğine göre asansörlü nakliyat araçları kullanmaktayız. Bu şekilde zamandan tasarruf ederek çalışanlarımızın daha hızlı ve daha verimli çalışmasını sağlamaktayız. Tüm eşyalar profesyonel ekibimiz tarafından özenle paketlenmektedir. Daha sonra diğer ofise taşınmak üzere araçlara bindirilmektedir. Eşyalarınız diğer ofise gönderilmek üzere yola çıkmaktadır. Taşıma ve yol sırasında eşyalarınıza gelen tüm hasarlardan bizlerin sorumlu olduğunu belirtmek isteriz. Nitekim tüm eşyalarınıza şirketimiz tarafından sigortası yapılmaktadır. Bu sigorta sizlerin bize olan güvenini sağlama aldığı gibi eşyalarınıza gelen hasarlar sonucunda da sizlerin maddi zararlarını karşılamaktayız. Bu nedenle firmamızın korumacı ve güvenilir prensibine dayanarak işlerinizin yükünü bizimle paylaşabilirsiniz.

Ofis Taşıma Sektörü Tecrübe Gerektirir

Ofis taşıma hizmetinin bir tecrübe olması gerektiğini düşünen şirketimiz sizlere bu iş için yıllardır hizmet veren ekibimizle sorunsuz taşımacılık hizmeti veriyoruz. Firmamız kurumsal tüm taşıma işlemlerinde yönetici kadrolarının isteklerini göz önünde bulundurmaktadır. Bu doğrultuda taşıma günü eşyalar alınarak sorunsuz bir şekilde diğer ofislere iletilmektedir. Eşyalarınız ofisinize geldiği zaman kontrol ederek bizlerle iletişime geçtiğiniz numara üzerinden arayarak olumlu ve olumsuz görüşlerinizi bildirebilirsiniz. Evet, değerli müşterilerimiz bizler sadece şehir içi ofis taşımacılığı hizmetinde değil aynı zamanda şehirlerarası ofis taşımacılığı hizmeti de vermekteyiz. Eğer bizim hizmetimizden yararlanmak istiyorsanız ve ofisiniz şehir dışındaysa hiç üzülmeyin. Bizlere ulaşarak şehir dışındaki ofisinize bile taşımacılık hizmeti veriyoruz. Tüm eşyalarınızı yumuşak poşetlerle kaplayarak zarar gelmeyecek bir şekilde araçlara bindirerek en uzak bölgelere bile güvenli bir şekilde gönderiyoruz. Şehirlerarası ofis taşımacılığında ve şehir içi ofis taşımacılığında ofisinizin konumu, büyüklüğü ve sizlerin talep ettiği hizmet ne olursa olsun yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Firmamızın garantisi altında bulunan ürünleriniz için hiçbir şekilde endişe duymanıza gerek yoktur. Tüm eşyalarınızın garantisi bizim elimizin altındadır. Sigortaladığımız ürünlerinizin herhangi bir hasar karşısında maddi zararını ödeyeceğimizden emin olabilirsiniz.